top of page
  • Wallo

Plakat w XXI wieku

Zaktualizowano: 2 kwi 2021

Czy zastanawialiście się kiedyś czym tak naprawdę jest plakat? Jak powinien wyglądać dobry plakat oraz jakie dzisiaj pełni funkcje? Nawet jeśli nie, to i tak zachęcamy do lektury poniższego artykułu. Niektóre odpowiedzi mogą Was zaskoczyć!

Plakat według "suchej", encyklopedycznej definicji, to „dzieło plastyczne (zwykle drukowane) łączące funkcje informacyjno-propogandowe z artystycznymi” lub „duży arkusz papieru zawierający informację w formie graficznej, często reklamę czegoś; też: artystyczny gatunek grafiki użytkowej”.


W skrócie plakat jest formą grafiki użytkowej, który może pełnić funkcję informacyjną oraz promocyjną. Co więcej, w zależności od tematyki oraz pełnionej funkcji może być sklasyfikowany m.in. jako plakat plakat reklamowy (zwraca na siebie uwagę w przestrzeni publicznej), wyborczy, propagandowy, filmowy czy społeczny. Plakat jest również postrzegany jako pewien rodzaj sztuki, który zachwyca, inspiruje, motywuje czy relaksuje.


Odrobina historii plakatu


Wyjściową formą plakatu był afisz, którego początki sięgają XV wieku. Afisz to nic innego jak najstarszy druk informacyjno-reklamowy, który na przełomie XVIII i XIX wieku został niejako "wyparty" przez (zyskujący na popularności w tamtym czasie) plakat.


Plakat początkowo był postrzegany jako rodzaj reklamy, jednak wraz z rozwojem technik graficznych zaczął być traktowany jako jedna z dziedzin sztuki, stanowiąca indywidualną wypowiedź artystyczną twórcy.


Jak powinien wyglądać dobry plakat?


Henryk Tomaszewski - jeden z najwybitniejszych twórców w historii sztuki plakatu - mówił, że jeżeli plakat jest niewidoczny to jest plakatem zmarnowanym. Plakat ma przyciągać. Plakat ma krzyczeć!


Według nas plakat powinien namawiać, uświadamiać, afirmować, ale również inspirować, relaksować, oddziaływać na wyobraźnię, budzić wspomnienia czy wywoływać upragnione uczucia i emocje. Plakat niekiedy powinien być dyskretny i subtelny, ale czasem odważny i gwałtowny. Plakat powinien współgrać z Waszą osobowością, wyzwalać rzekę refleksji, uczyć, bawić i zachwycać.


Wszystko może być głównym motywem plakatu: hasła motywacyjne, proste grafiki, subtelne wzory, czarno-białe zdjęcia ukochanych miejsc na świecie, sztuka abstrakcyjna, fotografie budzące wspomnienia, zwierzęta, pojazdy, krajobrazy, moda i wiele innych! Plakat w tym zakresie nie zna żadnych ograniczeń! A jego siła leży głównie w jego uniwersalności i ponadczasowości.

43 wyświetlenia0 komentarzy

Ostatnie posty

Zobacz wszystkie

Komentarze


bottom of page